Szklane elementy w domu i mieszkaniu

Szkło to materiał, który kojarzy się z elegancją, subtelnością i czystością. Trudno się dziwić, że często wykorzystywane jest w aranżacjach mieszkań. Do jakiej estetyki pasuje i które style wystroju wykorzystują ten budulec? W dzisiejszym tekście podamy kilka przykładów modnego wykorzystania szkła w przestrzeni domowej.

Industrialny charakter pomieszczenia

Styl industrialny narodził się w Stanach Zjednoczonych. Na skutek recesji lat 50. zagospodarowywano przestrzenie przemysłowe, a następnie urządzano w nich mieszkania. Lokatorzy takich lokali nie ukrywali ich pierwotnego pochodzenia, toteż nierzadko można było się tutaj spotkać z dużymi oknami, pozbawionymi ozdób w postaci firanek czy zasłon. Królowała tam kolorystyka przywodząca skojarzenia z chłodem. Neutralne barwy jeszcze bardziej podbijały surowość takich pomieszczeń. Styl z czasem podbił serca amerykańskiej bohemy, a następnie doceniony został przez większość osób na całym świecie. Ta sytuacja trwa do dzisiaj. Industrialne wnętrza cieszą się ogromną popularnością i właściwie w każdym sklepie wnętrzarskim można znaleźć wyposażenie spójne z taką stylistyką.

Estetyka industrialna w dużym stopniu zasadza się na wykorzystywanych materiałach. Cegła, beton, stal… Takie budulce wytwarzają w odbiorcy pożądane wrażenie, że przestrzeń jest niedokończona. Wyposażenie i meble powinny charakteryzować się prostotą i surowością. Kreując wystrój mieszkań industrialnych z powodzeniem wykorzystuje się również szkło. Industrialne mieszkanie, w swojej oryginalnej wersji, powinno być jak najbardziej otwarte i pozbawione ścianek działowych. Jeśli jednak istnieje konieczność ich wprowadzenia, warto zainwestować w ścianki i drzwi szklane. Można na nich zamontować żaluzje lub rolety i w ten sposób nadać intymności niektórym obszarom mieszkania. Gdy zechcemy osiągnąć efekt otwartości, wystarczy podnieść żaluzje.

Szkło doskonale sprawdzi się również tutaj jako budulec do stolików i różnego rodzaju blatów. Surowość i prostota takiego rozwiązania doskonale wpisuje się w cechy stylu industrialnego. Jednocześnie, nowoczesne szklane meble, półki i blaty są bardzo odporne na urazy mechaniczne, zarysowania. W tym przypadku delikatność i subtelność łączą się więc z funkcjonalnością i solidnością. Ozdobą tego typu mogą być też lustra na wymiar, które optycznie odciążą i powiększą przestrzeń, co również jest pożądanym efektem w tej stylistyce.

Styl minimalistyczny – szkło jako tło idealne

W przeciwieństwie do wspomnianego wcześniej stylu industrialnego, tutaj mamy nieco większą dowolność. Dotyczy ona doboru kolorystyk i materiałów. Najważniejszą zasadą, którą kierują się osoby aranżujące takie wnętrza, jest oszczędność. Każdy element jest więc przemyślany, bo stawia się tutaj na ilość, nie na jakość. Jeśli chodzi o kolorystykę, zazwyczaj wprowadza się tutaj dwa odcienie – główny oraz delikatniejszy, stanowiący świetne tło dla kolorystyki dominującej. Nietrudno domyślić się, że takim „tłem” najczęściej jest biel. Aby pojedyncze ozdoby i nieliczne designerskie elementy mogły doskonale wybrzmieć, warto zadbać o neutralność otoczenia. Oprócz białych ścian na ów neutralność pozwalają również elementy ze szkła.

W aranżacjach minimalistycznych z powodzeniem można wykorzystać schody i balustrady szklane. Wtopią się w tło i sprawią, że przestrzeń wydawać się będzie bardziej jednolita i spójna. Jednocześnie zapewniają niepowtarzalny wygląd i stanowić mogą subtelną, ale jednocześnie dość charakterystyczną ozdobę, która nieczęsto pojawia się przecież w mieszkaniach.

Styl eklektyczny – czy wszystkie chwyty są rzeczywiście dozwolone?

Ostatnim przykładem, w którym elementy szklane sprawdzą się doskonale, jest styl eklektyczny. Polega na:

  • łączeniu ze sobą elementów różnych estetyk
  • wytworzeniu wrażenia chaosu, niedopasowania
  • eksperymentowaniu z formami, kształtami itp.

Urządzanie wnętrza w tej estetyce tylko pozornie jest łatwe. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie wystarczy w artystycznym szale połączyć kilku przypadkowych elementów. Tutaj, jak w żadnej innej estetyce, liczy się wyczucie stylu, odwaga oraz, nadal, odrobina umiaru. W praktyce w stylu eklektycznym można spotkać połączenie elementów glamour z dekoracjami rustykalnymi czy inne zestawienia, w których np. wykorzystuje się elementy stylu etno. Jak w tym towarzystwie odnajdą się elementy ze szkła? Panele szklane, lustra na wymiar, drzwi szklane – tego typu rozwiązania pozwalają wytworzyć w pomieszczeniu pewną spójność. Są swoistą białą kartą, którą można zapełniać, eksperymentując z wprowadzaniem eklektycznego wyposażenia.

Jak widać, trudno znaleźć jedno zastosowanie dla elementów szklanych. Powyższe przykłady to tylko jedne z wielu pomysłów aranżacyjnych, w których szkło sprawdzi się doskonale. Warto odnaleźć swoje własne sposoby na wykorzystanie tego klasycznego, eleganckiego materiału i zlecić ich wykonanie specjalistycznej firmie zajmującej się kreowaniem tego typu rozwiązań do domów i mieszkań. To pozwoli na stworzenie wariantów wysoce zindywidualizowanych i dopasowanych do naszych preferencji.